Taking too long? Close loading screen.

غار آویشوی، در دسته غارهای آهکی قرار می گیرد که از نظر زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگ های کربناته دسته بندی می‌شود. خوردگی دیواره های این غار حاصل جریان آب روی سنگ هاست که از قرن ها قبل شکل گرفته و در بعضی از قسمت ها، ستونهای آهکی شگفت انگیزی را به وجود آورده است که ممکن است نمونه های آن را در هیچ غار دیگری نبینید.

غار آویشوی

غار آویشو در مجاورت سنگ هایی قرار دارد که روی آنها آثار دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس است، دیده می‌شود و این چیزی است که جاذبه های این غار را در مقایسه با غارهای دیگر، منحصر به فرد می‌کند. در این غار ۷ آبشار و چند صد قندیل وجود دارد که تماشای آنها می تواند بهترین تجربه غار نوردی شما را رقم بزند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شهرستان ماسال بیشتر از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد اما غار آویشوی با دهانه ای به ابعاد ۱۹ متر ارتفاع و ۱۴ متر عرض و طول بیش از ۲ هزار متر لقب طولانی ترین غار استان گیلان را یدک می کشد.

این غار در ارتفاع یک ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد که پژوهش‌های زمین شناسی قدمت آن را به حدود ۷۵ میلیون سال قبل نسبت می دهد.

مسیر دسترسی

برای دیدن غار آویشوی باید راهی شهرستان ماسال در ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت یا به عبارتی در ۲۰ کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا شوید و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن، سراغ منطقه آویشوی را بگیرید.

غار آویشوی

غار آویشوی

غار آویشوی